Przejdź do treści Przejdź do menu
Herb + graficzny przycik do przejścia do eurzad.jedlinazdroj.eu
Logo Jedliny Zdrój + graficzny przycisk do przejścia do eturystyka.jedlinazdroj.eu
Logo BIPu + graficzny przycisk kierujący do strony bip.jedlinazdroj.eu

Aktualności

Jedlińskie Spotkania z literaturą

Pokazy multimedialne i warsztaty poetyckie w ramach „Strefy Sztuki” w Jedlinie-Zdroju. Wydarzenia poprowadzi Adam Lizakowski – poeta, prozaik, tłumacz literatury, fotograf. W latach 1982–2016 przebywał w Stanach Zjednoczonych gdzie studiował na Columbia College i Uniwersytecie Northwestern.
Na emigracji dzięki osobistej rekomendacji Czesława Miłosza publikował na łamach krakowskiego „Tygodnika Powszechnego” oraz w  paryskiej „Kultury” w której zamieścił prawie trzydzieści wierszy. Przez wiele lat promotor kultury polskiej za granicą, odznaczony m.in. brązowym medalem „Gloria Artis”, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury i literatury oraz za osiągnięcia w pracy twórczej. Laureat licznych nagród o randze międzynarodowej.

Jego twórczość była tłumaczona na języki: angielski, rosyjski, niemiecki, francuski, litewski, hebrajski, chiński, ukraiński, hiszpański i białoruski.
Prowadził warsztaty poetyckie m. in. na Wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, na Podyplomowych Studiach Literacko-Artystycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. 

Teraz taka okazja nadarza się mieszkańcom i gościom Jedliny-Zdroju, nie sposób więc nie skorzystać. Ilość miejsc ograniczona! Zapisy na warsztaty trwają do 12 lipca br. (w bibliotece - Plac Zdrojowy 4a,  telefonicznie - 748510975 lub mailowo: biblioteka@jedlinazdroj.eu ).

Całościowy program spotkań z literaturą przedstawia się następująco:
- 12.07.2021r. – wykład i pokaz multimedialny „Ameryka w oczach i pamiętnikach wybitnych Polaków w XVIII, XIX i XX w” (m.in. Tadeusz Kościuszko, Julian Ursyn Niemcewicz, Cyprian Kamil Norwid, Czesław Miłosz, Henryk Sienkiewicz, Adam Zagajewski, Zbigniew Herbert)
- 15.07.2021r. – warsztaty literackie
- 15.07.2021r. – „Spotkanie z Bobem Dylanem” Ballada pt. A Hard Rain’s a Gonna Fall, źródła inspiracji
- 22.07.2021r. – warsztaty literackie
- 22.07.2021r. – “Spotkanie z Miłoszem” Przyjazd Czesława Miłosza do Kalifornii w 1960 roku
- 29.07.2021r. – warsztaty literackie
- 29.07.2021r. – „Spotkanie z literaturą – Norwid w Ameryce 1853”. Z okazji 200 rocznicy urodzin poety (1821 – 2021)

Jedlińskie Spotkania z literaturą

Jedlińskie Spotkania z literaturą

Pokazy multimedialne i warsztaty poetyckie w ramach „Strefy Sztuki” w Jedlinie-Zdroju. Wydarzenia poprowadzi Adam Lizakowski – poeta, prozaik,...

Królowała zupa

Królowała zupa

„Zupa sowiogórska” przygotowana przez Karczmę Rycerską Zamku Grodno zwyciężyła w 18 Dolnośląskim Festiwalu Zupy w Jedlinie-Zdroju zdobywając Złotą...

Narodowy Spis Powszechny

Narodowy Spis Powszechny

Od kwietnia br. trwa Narodowy Spis Powszechny. W trudnych czasach pandemii obowiązkowo należy się spisać poprzez internet, telefonicznie lub w...

Zakończenie roku szkolnego

Zakończenie roku szkolnego

Za nami kolejny rok edukacji. W obecnym roku szkolnym 2020/2021 przyszło nam się zmierzyć z wyjątkową sytuacją związaną z ograniczeniem...

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja: e-Instytucja