Przejdź do treści Przejdź do menu
Herb + graficzny przycik do przejścia do eurzad.jedlinazdroj.eu
Logo Jedliny Zdrój + graficzny przycisk do przejścia do eturystyka.jedlinazdroj.eu
Logo BIPu + graficzny przycisk kierujący do strony bip.jedlinazdroj.eu

Miasto

Kilometry tras rowerowych, biegowych i spacerowych, park linowy, całoroczny tor saneczkowy, imponująca wieża widokowa, a także kompleks pałacowy z bogatą historią - to główne atrakcje Jedliny-Zdroju. Wszystko to w otoczeniu pięknej przyrody i unikalnego mikroklimatu.

Jedlina-Zdrój to niewielkie, pięciotysięczne miasto położone w pobliżu Wałbrzycha. Najstarsze wzmianki na temat osadnictwa w tym miejscu pochodzą z XIII wieku. Ze względu na źródła wody mineralnej, której właściwości uznano za lecznicze, blisko 300 lat temu Jedlina-Zdrój uzyskała status uzdrowiska. Ten status posiada do dziś i był on głównym czynnikiem wpływającym na rozwój i stopniowe rozrastanie się miasta. Jedlina-Zdrój otoczona jest wzgórzami, dzięki czemu silne wiatry nie są tam aż tak bardzo odczuwalne. Duża ilość zieleni sprawia, że miasto posiada unikalny mikroklimat. Wystarczy wybrać się na spacer, bieg lub przejażdżkę rowerem i zdobyć jedno z pobliskich wzniesień, by odetchnąć ożywczym, świeżym powietrzem, którego brakuje w zatłoczonych i zadymionych aglomeracjach.

Moc aktywności w Jedlinie- Zdroju 

Aktywność to znak firmowy Jedliny-Zdroju. Czasy, gdy do uzdrowisk przyjeżdżało się po to, by wylegiwać się na leżaku i po prostu oddychać, odchodzą do lamusa. Coraz więcej osób woli odpoczywać będąc w ruchu. Dlatego w miejscowości powstał szereg atrakcji sprzyjających takiej formie relaksu.

Na terenie miasta powstał kompleks Active Jedlina, na który składają się m.in. siłownie na wolnym powietrzu, place zabaw dla dzieci, a także obiekty sportowe, w tym kompleks umożliwiający uprawianie szeregu dyscyplin sportowych. Jest też bulodrom, co nie powinno dziwić zarówno z racji wielowiekowej tradycji uzdrowiskowej miasta (gra w bule była i jest jedną z popularniejszych aktywności w takich miejscowościach), jak i faktu, że to właśnie tutaj odbywają się ogólnopolskie turnieje w pétanque.

W Jedlinie-Zdroju jest park linowy, gdzie pomiędzy drzewami mogą pohasać zarówno dzieci, jak i dorośli. Nie brak tras rowerowych dla tych, którym najlepiej zwiedza się miasto podczas jazdy na jednośladzie. Spacerowicze z kolei mogą napawać się urokliwym Placem Zdrojowym, z jego pijalnią wód, zjawiskową fontanną, a także ławeczką, na której "siedzi" Charlotta, żona barona Hansa Christophera von Seherr-Thoss, właściciela pałacu Jedlinka, na cześć której do końca II wojny światowej miasto nosiło nazwę Bad Charlottenbrunn.

Dużą atrakcją jest całoroczny tor saneczkowy, długi na 600 metrów i posiadający kilkanaście zakrętów. Saneczki rozpędzają się od razu, ale to od osoby, która na nich siedzi, zależy rytm jazdy. Atrakcja ta jest niezwykle wciągająca. W pierwszym przejeździe poznaje się bowiem trasę i sprzęt. Dopiero w kolejnych odnajduje się optymalny tor jazdy, pozwalający osiągać coraz wyższą prędkość i poczuć wiatr we włosach. Tor to emocje dla całej rodziny.

Widoki zapierające dech w piersiach

Magnesem Jedliny-Zdroju są piękne, górzyste okolice. Panorama miasta obejmuje osiem szczytów Gór Wałbrzyskich, w tym najwyższy: Borową. To wzniesienie o wysokości 853 m n.p.m. z Wieżą Widokową. Ze szczytu ponad 15-metrowej konstrukcji wykonanej z betonu i stali można podziwiać widoki zapierające dech w piersiach. Przy dobrych warunkach pogodowych z Borowej widoczny jest najwyższy budynek oddalonego o 75 kilometrów Wrocławia - Sky Tower.

Na Wieżę Widokową prowadzą cztery trasy, które rozpoczynają się przy Hotelu Jedlinka, na Placu Zwycięstwa, w kompleksie Active Jedlina oraz na przełęczy Koziej (przy pensjonacie Zacisze Trzech Gór). Są tu zarówno trasy łatwe, skierowane do rodzin z małymi dziećmi, trasy o średnim stopniu trudności, jak i odcinek trudny, adresowany do turystów bardziej zaawansowanych w chodzeniu po górach. Niezależnie od stopnia trudności, każde wejście nie zajmuje więcej, jak 40 minut.

Piękne widoki rozpościerają się również z platformy widokowej zamontowanej na położonym na wysokości 751 m n.p.m. szczycie góry Jałowiec oraz nad kamieniołomami w okolicach góry Barbarka.

Tak jak w przypadku Borowej, tak i na szczyt Jałowca wiodą cztery ścieżki. Punkty startowe są takie same, jak w przypadku najwyższego wzniesienia Gór Wałbrzyskich. Różna jest natomiast długość tras, których pokonanie zajmuje od godziny do blisko dwóch.

Należy przy tym pamiętać, że to tylko część tras biegowych i rowerowych prowadzących przez malowniczą przyrodę w rejonie Jedliny-Zdroju. W pobliżu są dziesiątki kilometrów do pokonania.


 

 
 mapa
 
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja: e-Instytucja